המדריך האולטימטיבי להכנות לחתונה ללא מתח

כנראה לא צריך להיות בעל ניסיון כאדם שהתחתן, בכדי לדעת שתהליך תכנון החתונה כולל בתוכו גם לא מעט מתחים שנוצרים מריבוי משימות, רגשות, בעלי עניין מעורבים וכל אלו מתערבבים יחד עם פחדים, חששות ושאלות.

איפה נעשה את החתונה שיתאים לכולם?, את מי נזמין (או לא נזמין), סוג האוכל, צלם טוב, שהשמלה תצא טוב, מה התקציב שיכולים להרשות לעצמנו?, האם נכסה את ההוצאות?, סידורי ישיבה?, איזה תקליטן הכי מתאים?, האם נוסיף אטרקציות לגיוון ותוספת?, שיר חופה ושיר ריקוד ראשון, עיצוב הזמנות, רישום ברבנות, איפור, טבעות, ויכולנו להמשיך עוד ועוד.

במדריך הזה ניתן לכם 10 הצעות, רעיונות וטיפים כיצד להכין חתונה ללא מתח או לכל הפחות מה לעשות בתהליך תכנון החתונה בכדי לצמצם למינימום את המתח המובנה שיש באירוע כזה (בכל זאת, עדיין זו חתונה ורוב האנשים מתחתנים רק פעם אחת).

הערה! העצות, הצעות וטיפים במדריך לא מובאים לפי סדר חשיבות, זאת מכיוון שלדעתנו, לא באמת ניתן לקבוע חשיבות של דברים בתכנון אירוע שהוא סובייקטיבי ופוגש כל אחד בחששות, תקוות וחלומות.

לשמיעה של כל המדריך הזה לנוחות שלכם אנא לחצו על כפתור ההפעלה בצד ימין של נגן זה.

הצעת מחיר הוגנת ונוחה בהתאם לגודל האירוע ולציוד הנדרש!   💰

עשרות אירועים מרגשים עם אורחים נפלאים אשר נכנסו לנו ללב! ❤️

שירות אישי על ידי בחירת המוזיקה המתאימה ביותר לכל שלבי האירוע 🎵

ליווי על ידי צוות המומחים שלנו בכל שלב בתכנון החתונה שלכם🏆

 1. הובלה

לרוב את החתונה מארגנים הזוג המתחתן, לפעמים בעצמם ולפעמים נעזרים בגוף חיצוני לארגון חתונות. אם זאת, תמיד יהיה אחד מהם שעבורו אירוע החתונה יהיה יותר רגיש. אנחנו מציעים, לכבד את האחד הזה ולאפשר לו להוביל את הארגון. לתכנון ביחד, לעשות ביחד אך לאפשר הובלה.

 1. רשימת אורחים

הזמנת אורחים היא אולי הנושא הרגיש ביותר בחתונה. זה לא רק להחליט על כמות או לוודא שלא שוכחים מישהו, אלא גם לתת מרחב להורים להזמין אורחים שלהם (שלא בטוח שאתם רוצים בחתונה) וגם חלוקת כמות אורחים לכל צד. כל השיקולים הללו מתנהלים מול מקסימום המקומות שיש במקום שנבחר לאירוע או לתקציב האירוע ולאופי האירוע (חתונה גדולה או קטנה ואינטימית?).

טיפ! בקשו מההורים רשימה של מי שהם רוצים להזמין מטעמם לחתונה, ותנו לזה להיות הבסיס הראשוני של תכנון האורחים. אמנם, לא חייבים לקבל את כל השמות שיופיעו ברשימות ההורים, אך טוב לטפל בזה כבר בהתחלה. זכרו, החתונה היא מקור גאווה להורים והם רוצים להשוויץ בילדים שהם גידלו.

 1. ספקי שירות

חתונה מצריכה העסקה של לא מעט נותני שירות. DJ, צלם, קייטרינג, פרחים, אלכוהול, מפעילי אטרקציות ועוד. הכינו יחדיו רשימה של 5 ספקי שירות לכל נושא והתמקדו בהם. נסו לא להתפזר לבדיקה של עוד ועוד ספקים. 5 ספקים, הם לרוב מגוון מספיק לבדיקת איכות, שירות ועלות.

את ספקי השירות התחילו לבחור דרך המלצות (מאנשים שאתם יכולים לסמוך עליהם) או מספקי שירות שאתם חוויתם בעצמכם. לאחר מכן, בצעו חיפוש ברשת, כנסו לאתרים, קראו מידע ומאמרים בכדי להתרשם מרמת הידע והמקצועיות, חפשו המלצות.

מצאתם את חמשת הספקים, לכו לפגוש אותם והתרשמו באופן אישי. בסופו של כל מפגש עם ספק תכתבו לעצמכם יתרונות וחסרונות שראיתם אצלו (אחרת הדברים יתבלבלו לכם). בסיום, תבחרו את אלו שהתרשמתם מהם הכי הרבה.

המדריך להכנות חתונה

 1. צ’ק ליסט לחתונה

המונח צ’ק ליסט, בעברית “רשימת בדיקה”, הוא בדרך כלל, מונח המשויך לגופים צבאיים או תעשייתיים שבכדי לפעול נכון ללא טעויות וצמצום מצבי תקלות, פועלים לפי רשימת בדיקה סדורה שלאחריה המערכת שנבדקה, ככל הנראה תעבוד טוב.

אין סיבה, שלא להשתמש בשיטה הזו בכדי להכין רשימת נושאים ומשימות של ארגון חתונה, בכלל זה תכנון לוחות זמנים וחלוקת אחריות.

אבל, רגע לפני שאתם רצים לחפש באינטרנט רשימת צ’ק ליסט שמישהו כבר עשה, קודם, תבנו ותכתבו את הרשימה בעצמכם. הכנת רשימה משלכם, תעזור לדייק את החתונה לזוויות הראיה שלכם. אחר כ אין בעיה לבדוק מול כל צ’ק ליסטים המתרוצצים ברשת ולהשוות.

הערה! מרבית הנושאים לצ’ק ליסט כבר מופיעים במדריך הזה (לאורכו ולרוחבו).

 1. הכנות לחתונה יהודית

מרבית החתונות במדינת ישראל מתקיימות בהתאם למנהגי הדת היהודית כפי שנקבעו בנהלי, הגדרות וחוקי המדינה ומוסדותיה. בכלל זה גם תהליכי ההכנה, רישיונות ואישורים ועד הכתובה והחופה עצמה.

לצד חתונות כמנהג היהדות, יש גם חתונות בעלות אופי אלטרנטיבי, אך שאינו זוכות לאישור של הממסד ולאישורי נישואין מוכרים במסגרת מוסדות המדינה.

ברמה העקרונית, חתונה לפי נוהג היהדות המקובל בישראל כולל ביצוע שלוש פעולות מרכזיות, כאשר לכל פעולה מרכזית יש מספר תתי פעולות הקשורות ורלוונטיות.

 • רישום ברבנות (כולל עדים)
 • הוצאת תעודת רווקות
 • בחירת רב
 1. תקציב

נושא ההמלצה ברור וטריוויאלי, אך חייבים להתייחס אליו.

קבעו מראש מהו התקציב שלכם לחתונה והוסיפו סכום כתוספת חירום תקציבית (בערך 5-7 אחוז מתקציב החתונה). תוספת החירום התקציבי היא לא למצב חירום במובן הרגיל שלו, אלא הוצאת חירום למקרה שיהיו “פיתויים” תכנונים שלא תוכלו לעמוד מולם. דברים שגיליתם, ראיתם תוך כדי תכנון ותרגישו שאתם חייבים אותם. טוב שיהיה לזה מקור תקציבי נוסף.

אולם, המקור התקציבי הנוסף, הוא במיוחד נחמד, אם הצלחתם להימנע מלהשתמש בו והוא יושב ומחכה לכם לירח דבש, לפינוק לאחר החתונה או לכל מטרה אחרת (כיף לגלות שיש עוד קצת כסף).

את תקציב החתונה ניתן לבנות תוך כדי בדיקת מחיר משוערת לכל אותם ספקי שירותים המופיעים ברשימה שלכם. בצעו מספר שיחות טלפון מקדימות לספקים או חפשו ברשת מחירים. בשלב זה הבהירו שזה ללא התחייבות. כמובן שכאשר תגיעו לביצוע כל משימה בנפרד אז המחיר יכול להיות גבוה או נמוך יותר. אם זאת, עלויות ראשוניות שתקבלו מספקים בטלפון או מהאינטרנט, יכולים לתת הערכה קרובה של התקציב ולהוות את הבסיס לבנייה שלו.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אתכם –

תקליטן לחתונה בצפון

תקליטן לחתונה

תקליטן לחתונה בצפון

 1. ממציאים את הגלגל

כולם רוצים שהחתונה שלהם תהיה הכי בעולם. הכי מוצלחת, הכי זכורה, הכי טעימה, הכי מרגשת, הכי יפה, הכי מיוחדת ועוד כמה “הכי”.

ובכן, זו כמות ציפיות שקשה לעמוד בה ולכן אנחנו מציעים להתמקד רק בחלק מציפיות “הכי”. אין צורך להמציא כל נושא של החתונה מחדש ולחשוב איך לעשות אותו אחרת.

עד היום נעשו מיליוני חתונות עם מבנה ותוכן די דומה, כי כנראה  זה משהו שעובד. תכננו את החתונה עם בסיסים שכבר קיימים לחתונות, בין אלו, תכניסו חלקים שייחודים לכם, שיתנו לאורחים חוויה אחת או שתיים מכלל החתונה לזכור.

הכניסו ותשלבו את הייחודיות שלכם בשי לאורחים, באטרקציות מפתיעות, בתוספות מזון או שתייה מיוחדות. אין צורך להמציא את הכל. מרבית הדברים קיימים כבר הרבה זמן, כי הם פשוט עובדים.

לעוד מידע בנושא – תקליטן לחתונה

הערה! זכרו, האורחים שלכם מגיעים לחתונה עם ציפיות שהם מכירים מחתונות אחרות שהם היו בהם, למצוא חתונה שונה לגמרי ממה שמכירים יכולה להעיב על חלק מהאורחים.

 1. אחראי בדיקה ליום החתונה

דאגו מראש לקבוע אחראי/ת שאתם סומכים עליה או אליו. על בעל התפקיד ביום החתונה, להיות בקשר עם כל ספקי השירות לחתונה, עם אחראי על מקום האירוע ופשוט לבדוק שהם זוכרים, יודעים, סגורים על השעה, על המיקום ומהיכן להגיע.

תפקיד זה מוריד מהחתן-כלה לחץ של מחשבות שמשהו יישכח או מישהו יישכח.

 1. אל תשכחו לדבר

החתונה היא הקדימון לכל שאר הדברים שתצטרכו להתמודד ולארגן במהלך שאר החיים שיש לכם ביחד (וזה הרבה). לכן, החתונה היא מקום טוב לתרגל בו שיח, שיתוף והימנעות משמירה בבטן של חששות, כעסים ורצונות. עודדו אחד את השני לומר את הדברים, להשמיע את דעתכם ואת רצונותיכם.

למדריך המלא והמפורט של עם כל מה שאתם צריכים לדעת על מוזיקה 

נסו להימנע מהסכמה למשהו, רק בכדי לרצות את האחר. הגיעו להסכמה לאחר שדיברתם ואז גם אם זה נעשה לטובת ריצוי האחר, יש לזה משקל ומשמעות אחרת לגמרי.

ההמלצה שלנו, בכל יום שבו עסקתם בהכנות לחתונה, ביחד או לחוד, דברו בערב ושתפו רשמים, תחושות, חששות ודעות. זה תרגול מצוין לחיים עצמם.

 1. הורים

יש הגורסים שחתונה היא בעיקר עבור ההורים של החתן-כלה. במרבית הפעמים, זו גאווה של כל הורה לראות את הילד או הילדה שלו מתחתנים, מתבגרים, מקימים ומשפחה וכמובן בעתיד מביאים לו נכדים.

משהו חשוב לזכור! במידה מסוימת ההורים שלכם חושבים שהחתונה היא גם שלהם. בכל זאת, הם גידלו אתכם, השקיעו וכעת מותר להם להשוויץ, להיות גאים ולרוות נחת מההשקעה והאהבה שלהם.

ההמלצה שלנו, תעדכנו אותם, תקשיבו למה שיש להם לומר, לרעיונות שלהם ולהצעות שלהם. אתם אמנם לא מחויבים לכל דבר שהם אומרים או מבקשים, אבל, נסו לתת לבוא לקראתם לפחות בחלק מהדברים. זה יחזק את התחושה שלהם בחתונה.

המלצה נוספת, במידת האפשר והרצון, תנו להם להיות מעורבים בחלק מהעשייה של ההכנות. זה יכול להיות משימה וזה יכול גם סתם, להצטרף אליכם לכל מיני משימות.

הכנה לחתונה

סיכום

נראה לנו שלהגיע לחתונה סחוטים מעייפות, מותשים ומתוסכלים, אינה המטרה של החתונה.

חתונה היא האירוע המשמעותי הראשון של החיים המשותפים שלכם ולכן חשוב להיערך אליה היטב. השתמשו בעצות, טיפים והמלצות במדריך שזה עתה סיימתם לקרוא. למעשה רשמו את המדריך הזה ראשון ברשימת הכנות לחתונה.

שאלות נפוצות

חתונה חרדית בשונה מחתונות ממגזרים אחרים, מתקיימת באופן מוקפד מאד, לפי מסורת ומנהגים שקיימים כבר שנים ועוברים ממשפחה למשפחה. אחד הדברים המאפיינים את היהדות (אך גם דתות אחרות) הוא מסורת. מסורת היא הדרך לשמור על מה שהיה ולדאוג למה שיהיה. חתונה חרדית מתחילה לרוב בשידוך ולאחריו יש חלוקה (קבועה מראש) בין המשפחות לתחום שבו כל משפחה אחראית בארגון החתונה, יום החתונה ולאחריו.
התשובה לשאלה הזו סובייקטיבית ונעוצה בשתי סוגיות תקציב – האם יש מספיק תקציב בכדי לשלם למארגן חתונות?. הדילמה כמובן נעה בין, שימוש בכסף להשקעה ישירה בחתונה או תשלום למארגן חתונה בכדי לאפשר לחתן-כלה פניות לדברים אחרים ובעיקר חסכון בזמן, כאב ראשי, ריבים וויכוחים. אופי – האם מארגן חיצוני ישפיע על הנגיעה האישית או האופי הייחודי שהחתן-כלה רוצים בחתונה שלהם?
תכנון חתונה היא אירוע רב משימתי, המצריך, סובלנות, זמן, יכולת ארגון גבוהה ולרוב תכנון נמשך לאורך חודשים ארוכים. לכך, יש להוסיף שהתכנון מתבצע במקביל להמשך התנהלות החיים הרגילים ורק מוסיף עוד מטלות ומעמסות שחלקם אף עם משקל רגשי. רשימת משימות, רשימת ספקים, רשימת אורחים וכדומה, מקלה מאד על העומס הגבוה של תכני ושלבי התכנון של החתונה. רשימות מאפשרות התקדמות הדרגתית, מאפשרות מניעה של כפל פעולות ומאפשרות לחלק את המשימות בין כל מי שמעורב בתכנון. הבונוס הקטן  ברשימת הכנות הוא, שבכל פעם שמסמנים V ליד משימה שנעשתה, ההרגשה משתפרת ובאופן טבעי המתח והלחץ פוחתים.