מוזיקה לחתונה

אורחים המגיעים לחתונה מצפים לרוב לשלושה דברים, אוכל, אלכוהול ומוזיקה. ברור שבלי שלושת אלו החתונה כנראה לא תהייה מוצלחת במיוחד, עבור אף אחד.

אוכל ואלכוהול הם דברים שיחסית קל לקלוע לטעמם של האורחים באמצעות מגוון מותאם עדות. הקושי  העיקרי טמון במוזיקה. מצד אחד החתן והכלה מעוניינים במוזיקה שתשקף את הטעם המוזיקלי שלהם, מצד שני, יש צורך במוזיקה מקפיצה, שמחה וגם מרגשת. מצד שלישי, קהל האורחים מאד מגוון וכולל ילדים, צעירים, רווקים, נשואים, מבוגרים ולכל אחד טעם מוזיקלי משלו ויכולת ריקודים משלו.

המוזיקה בחתונות לרוב מנוגנת על ידי תקליטן או DJ, לעיתים פחות שכיחות, על ידי להקת חתונות המנגנת ושרה מוזיקה חיה. לעיתים מבצעים שילוב של מוזיקה חיה (על ידי הרכב מוזיקלי) בחלק מסוים של החתונה ושאר החלקים הם באחריות התקליטן.

לשמיעה של כל המדריך הנ”ל לנוחות שלכם אנא לחצו על כפתור ההפעלה בצד ימין של נגן זה.

 

מחפשים מוזיקה לחתונה? רוצים חתונה מיוחדת שכולם ירקדו ברחבה? אם כן אז הגעתם לחברה המקצועית ביותר בהפקת מוזיקה לחתונות!

תשלומים נוחים ומשתלמים בכל שיטות התשלום שיש!   💰

עשרות חתונות מרגשות עם זוגות מופלאים אשר נכנסו לנו ללב! 👩🏻‍🤝‍👨🏼

ליווי אישי בבחירת המוזיקה והאווירה המתאימה לכל שלבי החתונה 🎵

תקליטנים מקצועיים בעלי ניסיון רב המתמחים בחתונות בכל סוגי החתונות ואירועים💍

 בניית רשימת השמעה עם כל השירים שאתם הכי אוהבים בהתאמה אישית לקונספט של החתונה שלכם🎼

מדינת ישראל – מדינת העדות

מדינת ישראל היא מדינה רב גוניות מבחינה עדתית. האירועים השונים שעברו על היהודים בעולם הובילו בסופו של דבר להקמת מדינת ישראל אליה התקבצו בני לאומים ועדות מכל העולם. כל עדה הביאה עימה סגנון מוזיקה מהתרבות ממנה הגיעה והיה חשוב לה לשמור על המוזיקה הזו לצד השתלבות עם המוזיקה הישראלית שנוצרה.

בעשורים הראשונים של המדינה לא הייתה כלל לגיטימציה להשמעה של מוזיקה עדתית בטענה שהיא גלותית ופוגעת בתהליך כוך ההיתוך שמנסים לעשות בארץ. אם זאת, רבים מבני העדות שמרו על מקורות המוזיקה וקיימו אותה בחגים ובאירועים משפחתיים, כמו חתונות ואירועי מצווה.

בשלושת העשורים האחרונים (החל משנות ה -90) חל שינוי בלגיטימציה שניתנה להשמעת מוזיקה עדתית והיא החלה להיכנס גם למחוזות ההשמעה הציבוריים ולא רק במרחבים שיועדו לה כמו פסטיבלי זמן עדתי, חגים ואירועים משפחתיים.

כיום אין בנמצא תקליטן המכבד את עצמו שלא מחזיק באמתחתו סגנונות של מוזיקה עדתית, בוודאי את השירים והמנגינות הפופולאריים ביותר המשויכים לה ומשלב אותם בחתונה בהתאם לעדות שהחתן והכלה מביאים לחתונה.

בחירת שירים לחתונה ומה חשוב לבדוק עם התקליטן

סגנונות מוזיקה עדתיים לחתונות

מוזיקה כורדית מוזיקה מרוקאית מוזיקה פרסית
מוזיקה טורקית מוזיקה יוונית מוזיקה אתיופית
מוזיקה רוסית מוזיקה ערבית מוזיקה ארמנית

ומוזיקה לחתונה

השילוב בין המוזיקה העדתית למוזיקה הפולארית הוא הדרך להכיר בתהליך איחוד ושימור הזהויות המורכב שעוברת החברה.

הרכב מוזיקלי לחתונה או תקליטן (DJ)?

כאשר בוחנים את מבחן התוצאה של השאלה הזו במציאות היומיומית, הנטייה הברורה נוטה למוזיקה באמצעות תקליטן. הנטייה הזו היא לא רק מכיוון שיש פער כספי משמעותי בעלות תקליטן לעומת עלות של הרכב מוזיקלי אלא מסיבות רבות נוספות.

  • גיוון מוזיקלי – לרוב להרכבים מוזיקליים יש רפרטואר (מגוון) מוזיקלי מצומצם בהתאם למה שנערכו אליו ובהתאם ליכולת ולסגנון שלהם. היכולת למספר רב של סגנונות יחסית נמוך.
  • מוזיקה לרגעים – חתונה מורכבת מחלקים או שלבים, כל שלב מכיל בתוכו מנעד רגשות משלו וזקוק למוזיקה מתאימה שתלווה ותעצים את הרגע. להרכב מוזיקלי יכולת פחותה יותר בהתאמת השיר או המוזיקה לחלק המדובר, במיוחד אם מדובר בשירים שהחתן והכלה בחור לרגעים אלו.
  • מנוחה – הרכב מוזיקלי צריך לקחת מנוחה לאורך האירוע, הוא אינו יכול להופיע במשך ארבע שעות רצופות. בזמן שההרכב נח, לרוב משמיעים מוזיקת רקע והריקודים והמשך החלק המוזיקלי של החתונה מתחדשים כאשר ההרכב חוזרים מההפסקה. לעיתים הקצב הזה אינו מותאמת להתפתחות ולצרכים של האירוע.

כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים דיג’י

חתונה

שילוב תקליטן והרכב מוזיקלי בחתונה

פעמים רבות ניתן למצוא פתרון של מוזיקה חיה ומוזיקה מושמעת על ידי תקליטן בדרך של שילוב הרכב מוזיקלי לחלק מסוים של האירוע. יש סוגים שונים של הרכבים מוזיקליים שניתן לשלב בחלקים שונים כמו, קבלת אורחים, חופה, ריקודים לאחר חופה וכדומה.

שילוב כזה משאיר את עיקר האחריות המוזיקלית אצל התקליטן שגם מגבה את ההרכב המוזיקלי היכן שצריך. התקליטן הוא זה שמנהל את האירוע מבחינה מוזיקלית ומבחינת הנחייה וההרכב הוא תוספת משמעותית המגוונת את הצלילים ואת החוויה המוזיקלית.

עוד בנושא מוזיקה וכל מה שחשוב לדעת

מוזיקה לחופה

בחתונה ישנם שלושה רגעים מלווים בשירים שתמיד יהיו זכורים לאורחים ובוודאי לחתן וכלה. שיר הכניסה לחופה, שיר לאחר שבירת הכוס בסיום החופה והשיר הראשון שהחתן והכלה רוקדים לצליליו כזוג נשוי ברחבת הריקודים.

השירים או המוזיקה לשלושת הרגעים הללו נבחרים מראש על ידי החתן והכלה, והתקליטן נערך להשמיע אותם בזמן הנכון.

שירים רומנטיים לחתונה מול שירי חתונה קצביים

חתונה היא אירוע מרגש, זוג שנכנס בברית נישואים, זוג שחוגג את האהבה שלו, זוג המקים משפחה ומתחייב אחד לשני. החתן והכלה מתרגשים, ההורים בוכים ושמחים והאורחים נסחפים אחרי מערבולת הרגשות הזו.

כעת נשאלת השאלה איזה שירים משמיעים?, האם שירים רומנטיים החוגגים את האהבה והחיבור הרגשי או שירים קצביים המרקידים ומשמחים. התשובה הקלה והברורה מן הסתם תהיה, גם וגם וכל סוג בזמן המתאים שלו.

התשובה אכן קלה וברורה, אך הביצוע מורכב ומאתגר והוא טמון בידיו ואוזניו של התקליטן. על התקליטן להחליט מהו המינון הנדרש בין שני הסגנונות?, מתי ואיך לשלב ביניהם בכדי לא ליצור שעמום או עייפות? ובאופן כללי להרגיש את האירוע ואת האורחים.

אמנם התקליטן מקבל בשיחות ההכנה והיערכות עם החתן והכלה את הציפיות המוזיקליות שלהם, לעיתים גם מקבל רשימת שירים שהם היו רוצים שיתנגנו באירוע, אך עדיין השילוב והתזמון הם אתגר משמעותי. על התקליטן לחוש את החתן והכלה במהלך האירוע, את ההורים המצפים ולא פחות את הקהל ואת המצב הרגשי שהוא נמצא ואיזו מוזיקה תיתן לכך מענה משלים.

בשורה התחתונה, חתונה צריכה את שני סוגי הסגנונות הללו, תקליטן מנוסה יידע לשלב בזמן ובמינון הנכון.

תשלום עבור מוזיקה לחתונה

על פי החוק השימוש במוזיקה שיצרו אמנים ויוצרים מחויב בתשלום דמי שימוש. לא ניתן לקחת יצירות של אחרים ולעשות בהם שימוש בלי לשלם עבור היצירות. הסוגייה הזו מוסדרת על ידי ארגון אמני ישראל (אקו”ם – אגודת קומפוזיטורים, ומחברים ומו”לים).

בכל אירוע על מארגני האירוע לשלם סכום קבוע לאקו”ם עבור הזכות להשמיע מוזיקה ושירים באירוע. כל תקליטן שמכבד את עצמו, יוודא מראש עם מזמיני האירוע שמבוצע תשלום אקו”ם. ישנה אפשרות שהתקליטן עצמו ישלם את הסכום וזה יצורף לעלות שכר העבודה שלו.

גם כאשר אתם מזמינים להקה או הרכב מוזיקלי המבצע מוזיקה חיה של אחרים יש צורך לשלם את דמי אקו”ם עבור השמעת היצירות (כל עוד מדובר ביצירות של אחרים).

עוד מידע בנושא חתונות בראש שקט

מוזיקה לחתונות

סיכום

מוזיקה היא הכרח בכל חתונה שהיא ולא משנה מה הרקע של החתן והקהל או האורחים. על כן החתן והכלה משקיעים ובצדק רב, זמן בבחירת התקליטן המתאים ו/או הרכב מוזיקלי.

מוזיקה בחתונה צריכה להיות מותאמת מחד לסגנון המוזיקלי של החתן והכלה ולצפייה שלהם (בכל זאת הם הלקוחות), מאידך החתונה צריכה לכלול גם שירים ומוזיקה פופולאריים שהאורחים מצפים ורוצים לשמוע ושיצרו התרגשות, שמחה והתלהבות.

שאלות נפוצות

מוזיקה חיה בחתונה היא סוג של מלכודת. מצד אחד, הלהקה שרה ומנגנת מוזיקה חיה וקול חי וזה מייצר חוויה מוזיקלית חזקה יותר. מצד שני, לעיתים הביצוע של הלהקה לשירים של אחרים פחות מתקבל אצל הקהל שאוהב את הגרסה והקול של האמן עצמו. נראה שהגישה המקובלת והפופולארית היא זו המשלבת בין השניים ובכל מקרה מושפעת מהעדפה של החתן והכלה והתקציב העומד לרשותם.
במדינת ישראל יש תקנות רעש שקובעות את השעות בהן מותר להשמיע רעש או לנגן במוזיקה בעוצמה גבוהה. התקנות הללו משתנות בהתאם לאזור שבו מושמעת המוזיקה ומידת ההפרעה שהיא יוצרת לסביבה. חל איסור להרעיש באולמות וגני אירועים בעוצמת קול העולה מעל 85 דציבלים בעליהם של גני אירועים ואולמות מחויבים להתקין מכשיר ייעודי למדידת עוצמה של הרעש בקרבת רחבת הריקודים אולמות וגני אירועים הנמצאים בסמיכות גבוהה לאזורי מגורים מחויבים בתנאים מחמירים יותר של מגבלות רעש ומוזיקה. התקנה העיקרית קובעת שלא ניתן להשמיע רעש או מוזיקה בעוצמה גבוהה בין השעות 2300 ל – 0700 באולמות הנמצאים בסמיכות לאזורי מגורים. אולמות הנמצאים באזורי תעשייה יכולים להשמיע מוזיקה עד שעה מאוחרת יותר.
ההמלצה הכי טובה היא לבחור תקליטן טוב, מנוסה, כזה שנוצר קשר טוב בינו לבין החתן והכלה ושיש רמת הבנה וראש דומה ביניהם, המאפשר להם יחדיו להבין את הכיוון המוזיקלי לאירוע. תקליטן מנוסה שולט במרבית הז’אנרים המוזיקליים הפופולאריים והמקובלים באירועי חתונה. לצד זאת כאשר יש דרישה מוזיקלית מיוחדת או בקשה לז’אנר פחות מוכר התקליטן ייערך אליו מראש ויגיע מוכן. השיטה המקובלת היא, שהחתן והכלה מעבירים לתקליטן רשימת שירים ואמנים שהם אוהבים ושחלק מהם הם מעוניינים לשמוע בחתונה. התקליטן יעבור על הרשימה וייקבע בהמשך פגישה עם הזוג המתחתן ויספר להם על המבנה והתכנון המוזיקלי שהוא הכין לחתונה. המבנה כולל את עיקרי השירים והמוזיקה שישמיע ומתי. חשוב לזכור, תקליטן הוא לא מחשב או רובוט שתפקידו רק להשמיע את השירים והמוזיקה שהחתן – כלה מבקשים אלא להסתייע בהכוונה שנתנו לו, ולבחור חלק גדול מהשירים בעצמו, בהתאם לניסיון שלו (מה עובד יותר ומה עובד פחות בחתונות), תוך כדי שילוב שירים חדשים ולהיטים עכשוויים שלפעמים החתן והכלה לא מכירים ולא נחשפו אליהם.